petek, 18. oktober 2013

Prstani skozi čas

Zaročni prstani imajo dolgoletno tradicijo, vendar so prstani skozi čas imeli različne pomene. Danes je zaročni prstan predvsem simbol zaobljube in zavezanosti k poroki med partnerjema.

Zgodovina zaročnega prstana in njegov pomen seže daleč nazaj - vse se je začelo v starem Egiptu, kjer se je krog uporabljal kot cikel, ki se nikoli ne konča, prostor vmes pa kot nek prehod.

Stari Grki so verjeli, da na četrtem prstu leve roke poteka žila do srca (vena amoris). Od tod izvira običaj nošenja prstana na točno tem prstu.

Malo manj romantični so bili Rimljani, saj so jim zaročni prstani pomenili lastništvo in ne ljubezen. Njihove boljše polovice so imele celo dva prstana, en je bil zlat in so ga lahko nosile zunaj, drugi je bil kovinski, s katerim so lahko doma opravljale gospodinjska dela.

V obdobju kolonializma se je poklanjalo naprstnike v znak večne združitve, vrhove naprstnikov se je potem odrezalo in iz tega naredilo prstane.

Prstani se niso od vedno vedno uporabljali kot poročni prstani ali zaročni, temveč bolj kot znak ljubezni in prijateljstva. Zaročni prstani so se uradno uveljavili leta 1215, ko je papež definiral čas med poročno obljubo in samo poroko, kot zaroko. Takrat je prstan pomenil tudi družbeni status, saj so samo bogati lahko nosili prstane z dragulji.

Prva dokumentirana uporaba diamantnega prstana je bila leta 1477, v Avstriji. To je vzpodbudilo premožnejši sloj, da so tudi oni začeli poklanjati diamantne prstane v znak ljubezni in tako je tudi ostalo do leta 1870, ko so odkrili diamantne rudnike v Afriki. Takrat so se končno tudi manj premožni lahko pridružili tej tradiciji in zaročni prstani so postali "popularni".

Zaročni prstani ostajajo priljubljeni tudi danes, običaj tradicionalne zaroke pa se počasi vrača, saj se zanj odloča vedno več parov.


Ni komentarjev:

Objavite komentar